Hypotéky na Slovensku: Zlacnejú v roku 2024? - Renovin Reality

Hypotéky na Slovensku: Zlacnejú v roku 2024?

Európska centrálna banka (ECB) znížila tri kľúčové úrokové sadzby o 0,25 percentuálneho bodu. Aktuálne je úroková sadzba na úrovni 4,25%. Kedy a ako sa táto zmena v monetárnej politike ECB prejaví aj na úrokoch v komerčných bankách na Slovensku?  Analytici sa v názoroch rozchádzajú. 

  • Optimistický scenár: Úroková sadzba by mohla klesnúť na 3,2% už začiatkom roka 2025.
  • Pesimistický scenár: Národná banka Slovenska (NBS) predpovedá úroky na úrovni 4,4% v roku 2025 a 4,3% v roku 2026.

Hoci inflácia smeruje k postupnej stabilizácii, guvernér NBS Peter Kažimír je ešte opatrný a kľúčová bude podľa neho tohtoročná jeseň.Rád by som ale vystríhal pred prílišným optimizmom, prehnanými očakávaniami a aj pred unáhlenými rozhodnutiami,“ uvádza vo svojom aktuálnom komentári Kažimír. 

 

Dve predikcie, dva názory. 

Podľa finančného špecialistu so Swiss life selectu, Eduarda Nespešného existujú dva scenáre vývoja úrokovej sadzby pri hypotékach. 

„Ten optimistický je, že súčasná úroková miera, ktorá je na úrovni 4,2% by mohla na Slovensku v komerčných bankách klesnúť začiatkom budúceho roka. Predpokladám, že v začiatkom budúceho roka, by mohol úrok postupne klesnúť až o jedno percento na 3,2%. “

Úroky neklesnú pod 4% ani do roku 2026. Odhaduje to Národná banka. 

Pesimistickejší scenár ale hovorí, že Národná banka Slovenska /NBS/ odhaduje výšku úrokovej sadzby na budúci rok na úrovni 4,4% a v roku 2026 zníženie iba na 4,3%. Vo svojej najnovšej správe o Finančnej stabilite tvrdí, že sadzby slovenských hypoték budú súvisieť viac so situáciou na Slovensku, teda s výnosmi slovenských štátnych dlhopisov a úrovňou konkurenčného boja komerčných bánk o klienta. 

Zdôrazniť pritom treba, že aj komerčné banky sa musia riadiť regulačnými opatreniami od NBS.  Vo svojej správe tiež NBS naznačila, že ak vláda nevráti verejný dlh na udržateľnú trajektóriu, s lacnejšími hypotékami sa môžeme rozlúčiť. 

Kúpiť, či nekúpiť nehnuteľnosť cez hypotéku? Oplatí sa ísť do kúpy teraz? 

V súčasnej situácii na realitnom trhu je hypotéka cesta pre tých, ktorí potrebujú riešiť bývanie. Podľa konateľa zvolenskej realitnej kancelárie Renovin Reality, Ladislava Čecha, ide väčšinou o dve skupiny ľudí. „O mladých ľudí, ktorí sa chcú osamostatniť a mladé rodiny s deťmi. Kľúčové je to, či v danom momente žiadateľovi banka schváli hypotéku v požadovanej výške a či je schopný ju aj splácať aj v prípade že jeden z partnerov zostane na materskej dovolenke,“ doplnil Čech. 

Vplyv na ceny nehnuteľností

Klesajúce úroky na hypotékach pravdepodobne budú viesť k nárastu cien nehnuteľností. Dôvodom je zvýšený dopyt zo strany kupujúcich, ktorí budú spĺňať podmienky pre poskytnutie hypotéky. Paradoxne môže nastať situácia, že aj napriek poklesu úrokových sadzieb na hypotékach bude splátka vyššia.

 

Situácia na realitnom trhu

Realitný trh na Slovensku v súčasnosti zažíva oživenie. V ponuke je viac nehnuteľností a ceny sa po predchádzajúcom poklese stabilizovali. To znamená, že pre kupujúcich je teraz priaznivejšia situácia ako pred rokom. V ponuke je viac nehnuteľností a možno povedať, že na koni sú kupujúci. Preto, kto je rozhodnutý pre kúpu nehnuteľnosti nech neváha!

„Stúpol nám počet záujemcov o bývanie, s klientmi sme podpísali 4 kúpne zmluvy na byty v  našich developerských projektoch v Hájiku aj v Kriváni. Do našej ponuky aktuálne pribudol zaujímavý rodinný dom v Stožku i v Kriváni,“ vysvetľuje Ladislav Čech, z Renovin Reality, ktorá má v ponuke nehnuteľnosti zo širokého okolia Zvolena a Podpoľania.

Mimochodom, v ponuke tejto zvolenskej realitky, sú posledné voľné byty v novostavbách na Kriváni aj v meste pod Pustým hradom. „Ide o  dva 2-izbové byty v Kriváni a dva luxusné 3-izbové byty. K dispozícií aj aj jeden dvojizbáčik s vlastnou predzáhradkou v rezidencii Hájik,“ spresňuje realitná maklérka z Renovin Reality, Radka Tučeková s tým, že Hájik je veľmi príjemné rezidenčné bývanie vo Zvolene. 

Chcete preskúmať tieto možnosti? Alebo zvažujete kúpu nehnuteľnosti? 

Rezervujte si svoju konzultáciu tu. 

Overený člen Združenia realitných kancelárií Slovenska

V RENOVIN REALITY nájdete všetko pod jednou strechou:

• Realitná kancelária: Kúpte, predajte alebo prenajmite nehnuteľnosť s našou pomocou.
• Služby obnovy a rekonštrukcie: Premeníme váš domov na moderný a funkčný priestor.
• Investičná a developerská činnosť: Investujte do lukratívnych nehnuteľností s maximálnym výnosom.

Súhlas so spracovaním osobných údajov

Dotknutá osoba v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona č. 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len ,,ZoOOÚ“) potvrdzuje správnosť a aktuálnosť svojich osobných údajov uvedených v kontaktom formulári. Dotknutá osoba týmto čestne vyhlasuje, že udeľuje prevádzkovateľovi svoj výslovný, slobodný, vážny a bezvýhradný súhlas so spracúvaním jej osobných údajov v rozsahu: meno, priezvisko, telefonický kontakt, e-mailová adresa na účel kontaktovania dotknutej osoby ako záujemcu o spoluprácu v informačnom systéme sprostredkovateľa ,,klienti“ počas doby 180 dní od udelenia tohto súhlasu. Dotknutá osoba má právo kedykoľvek odvolať tento súhlas so spracovaním osobných údajov rovnakým spôsobom, akým ho udelila. Odvolanie súhlasu nemá vplyv na zákonnosť spracúvania osobných údajov založeného na súhlase pred jeho odvolaním. Práva dotknutej osoby vymedzujú najmä §§ 19 – 30 ZoOOÚ. Práva a povinnosti sprostredkovateľa, ako prevádzkovateľa, vymedzujú najmä §§ 31 – 46 ZoOOÚ. Dotknutá osoba potvrdzuje, že sprostredkovateľ splnil svoju oznamovaciu povinnosť v rozsahu požadovanom ZoOOÚ. Dotknutá osoba berie na vedomie, že na zabezpečenie toho, že spracúvanie jej osobných údajov sa vykonáva v súlade so ZoOOÚ sprostredkovateľ prijal primerané technické, organizačné a personálne opatrenia zodpovedajúce spôsobu spracúvania osobných údajov, pričom zobral do úvahy najmä použiteľné technické prostriedky, dôvernosť a dôležitosť spracúvaných osobných údajov, ako aj rozsah možných rizík, ktoré sú spôsobilé narušiť bezpečnosť alebo funkčnosť jeho informačných systémov. Sprostredkovateľ bude s osobnými údajmi dotknutej osoby zaobchádzať a nakladať v súlade s platnými a účinnými právnymi predpismi.